Η υγιεινή των δοντιών!

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα ‘’Δόντια γερά και υγιή, τα φροντίζω στη στιγμή’’ η εκπαιδευτικός ΠΕ70 Χατζηκάλφα Αγγελκή κάλεσε στο σχολείο μας τον οδοντίατρο κ. Χαρίση Βασίλη. Με πολύ όρεξη και χαρούμενη διάθεση ο κ. Χαρίσης, μαζί με δύο συνεργάτες του, μίλησε στα παιδιά για την υγιεινή των δοντιών μας.

Αρχικά, έδειξε μια παρουσίαση με πληροφορίες για τα δόντια: πόσα είναι, πώς είναι και την χρησιμότητά τους. Στη συνέχεια, μίλησε για την στοματική υγιεινή και τόνισε ότι κάποιες τροφές κάνουν κακό στα δόντια μας και καλό θα είναι να τις αποφεύγουμε ή να πλένουμε καλά τα δόντια μας, αφού τις φάμε. Επίσης, έδειξε στους μαθητές τον σωστό τρόπο να πλένουμε τα δόντια μας για να τα διατηρούμε υγιή και καθαρά. Στο τέλος, έδωσε στα παιδιά πολύτιμες συμβουλές για να έχουν πάντα γερά δόντια και τους έλυσε όποιες απορίες είχαν.